Concrete screw TSM 6
6x55 mm Shoulder screw M8x16
| Part no. | 2230002 |
| EAN/GTIN | 4260116911737 |
| Packing unit | 100 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,0185 kg/pc |
| Product group | 07-223 |
| Price unit | 100 |
Your price
|
|
Product filter:
by Shape head
| Material | Steel |
| Surface | galvanized |
| Brand | Toge |
| Application area |
Self-tapping metal anchor for virtually expansion pressure-free installation in cracked and non-cracked concrete. |
| Length | 55 mm |
| Male thread | M8x16 |
| Wrench size | 10 |
| Shape head | Shoulder screw |
| Drill diameter | 6 mm |
| min. drill hole depth | 60 mm |
| Seismic | C1 |