Visible pipe clamp 20x1
15 mm TPE
| Part no. | 0311150 |
| EAN/GTIN | 4250928407634 |
| Packing unit | 100 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,0350 kg/pc |
| Product group | 01-033 |
| Price unit | 100 |
Your price
|
|
| Application area |
Pipe clamp for fastening pipes. |
| Specification | one-part |
| Closure | Screw coupling |
| Material | Steel |
| Material type | DC01-A, DD11 |
| Surface | galvanized |
| Corrosion category | C2 very high |
| Surrounding area | Indoor area |
| Insulation thickness | 5 mm |
| Temperature resistance | -35 °C - 100 °C |
| Sound insulation lining | TPE |
| Connection height A | 33 mm |
| Width B | 31 mm |
| Colour sound insulation lining | white |
| Height H | 56 mm |
| Material dimension | 20x1 mm |
| Load FZ | 0,65 kN |
| Outer pipe diameter | 15 mm |
| Closure screw | M6 |
| Notice | suitable double holders see chapter 5 |