OPTIMUM XLV adapter
M10x20 mm
| Part no. | 08245008 |
| EAN/GTIN | 4250928470256 |
| Packing unit | 10 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,159 kg/pc |
| Product group | 02-085 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
| Application area |
For adapting components such as base plates, Z-guides for sliding plates, ceiling hangers, sliding parts with lugs, roller bearings, etc. |
| Recommended accessories |
OPTI-Lock M10x15 |
| Installation advise |
The adapter must be used in pairs. The distance between them can be freely selected depending on the component part. |
| Material | Steel |
| Surface | Zinc-Nickel |
| Corrosion category | C4 high / C5 medium |
| Surrounding area | Indoor and outdoor areas |
| Tightening torque bolt | 10 Nm |
| Load FX | 6 kN |
| Load FZ | 9 kN |
| Length | 70 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Thread | M10 |
| Length thread | 20 mm |