Beam clamp Cast iron F9
Clamping range 32 - 82 mm Hole for M20
| Part no. | 0579705 |
| EAN/GTIN | 4250928414816 |
| Packing unit | 1 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 1,28 kg/pc |
| Product group | 05-057 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
Product filter:
| Application area |
For mounting suspensions to steel girders. Not suitable for inclined flanges. |
| Type of attachment | with pass hole |
| Material | Malleable cast iron |
| Surface | galvanized |
| Corrosion category | C2 very high |
| Surrounding area | Indoor area |
| min. clamping thickness H | 32 mm |
| max. clamping thickness H | 82 mm |
| Load FZ | 8,4 kN |
| Thread | for M20 |
| Thickness C | 25 mm |
| Tightening torque | 177 Nm |