Clamping claw C-profile 45
Profile height 45 mm Clamping thickness 17 mm
| Part no. | 08165071 |
| EAN/GTIN | 4250928448002 |
| Packing unit | 50 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,336 kg/pc |
| Product group | 02-081 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
Product filter:
| Application area |
Production of a firm clamping connection for profile rails on steel girders. |
| Profile type | 45 |
| clamping screw type | M10x30 |
| Material | Steel |
| Material type | S235 |
| Surface | galvanized |
| Corrosion category | C2 very high |
| Surrounding area | Indoor area |
| Width | 80 mm |
| Height | 83 mm |
| Length | 31,6 mm |
| Clamping thickness | 17 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Tightening torque | 8 Nm |
| Profile height | 45 mm |
| Plug-in | 46 mm |
| Load FZ | 6 kN |