Rooftop holder BIG FOOT® 400
for C-profile 45/45
| Part no. | 08197625 |
| EAN/GTIN | 4250928468925 |
| Packing unit | 2 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 1,90 kg/pc |
| Product group | 02-081 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
Product filter:
by Material type
| Application area |
For the elevation of supporting structures on flat roofs. |
| Specification |
BIG FOOT® with attached EPDM base and integrated water drain. |
| Profile type | 45 |
| Profile | C-profile |
| Installation advise | The use of roof brackets on gravel or extensive greening is not recommended. |
| Scope of delivery |
1x holder foot, 1x adapter for rail system 45 |
| Recommended accessories |
Separating fleece as additional protection for the roof membrane. Angled bases are available to compensate for roof slopes. |
| Material | Plastic |
| Material type | Polyamid 6 |
| Load FZ | 7,5 kN |
| Length plate | 400 mm |
| Width plate | 400 mm |
| Area | 1246,08 cm² |
| Suitable for | C-Profil 45/45 |
| Temperature resistance | -20 - 80 °C |