Pipe clamp HDC 40x4
140 - 148 mm M12 unlined
| Part no. | 47300140 |
| EAN/GTIN | 4250928458292 |
| Packing unit | 10 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,806 kg/pc |
| Product group | 12-034 |
| Price unit | 100 |
Your price
|
|
Product filter:
| Brand | Jiangmen Eurofix |
| Application area | Pipe clamp with connection thread according to sprinkler guidelines for Sprinkler systems. |
| Specification | two-part |
| Connection | M12 |
| Closure | Screw coupling |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized |
| Corrosion category | C2 very high |
| Surrounding area | Indoor area |
| Sound insulation lining | unlined |
| Center distance S | 186 mm |
| Connection height A | 19 mm |
| Width B | 216 mm |
| Height H | 168 mm |
| Material dimension | 40x4 mm |
| Load FZ | 5 kN |
| min. outside pipe diameter | 140 mm |
| max. outer pipe diameter | 148 mm |
| Outside pipe diameter inch | 5 Zoll |
| Closure screw | M12 |
| Tightening torque | 10 Nm |