Joint holder CENTUM XL 100
Plate horizontal max. angle 90 °
| Part no. | 1641004020 |
| EAN/GTIN | 4250928437013 |
| Packing unit | 1 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 5,72 kg/pc |
| Product group | 14-164 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
Product filter:
by Profile type
by Alignment of plate
| Profile type | XL 100, XL 120 |
| Tightening torque | 120 Nm |
| Angle | 90 ° |
| Material | Steel |
| Material type | S235 |
| Surface | hot-dip galvanized |
| Corrosion category | C4 high / C5 medium |
| Surrounding area | Indoor and outdoor areas |
| Load FX | 11 kN |
| Load FY | 11 kN |
| Load FZ | 32 kN |
| Width plate | 160 mm |
| Length plate | 320 mm |
| Alignment of plate | horizontal |
| Plate thickness | 10 mm |
| Elongated hole plate | 14x40 mm |