Angle connector C-profile 45 180°
Number of wings 2 ZnNi
| Part no. | 08123100/zn |
| EAN/GTIN | 4250928456618 |
| Packing unit | 15 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,481 kg/pc |
| Product group | 02-081 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
Product filter:
| Application area |
For connecting profile rails. |
| Profile | C-profile |
| Profile type | 45 |
| Number of wings | 2 |
| Material | Steel |
| Material type | S235 |
| Surface | Zinc-Nickel |
| Corrosion category | C4 high / C5 medium |
| Surrounding area | val.Innen- und Außenbereich |
| Load FZ without profile | 1,5 kN |
| Load FZ with profile | 4 kN |
| Material thickness | 4 mm |
| mounting angle | 180 ° |
| Elongated hole | 20 mmx13 |
| Length wing | 56,5 mm |
| Width wing | 45 mm |
| Hole-Ø | 13 mm |