Connector C-profile 35 horizontal
for C-profile 35, Stex 35 galv.
| Part no. | 081645302 |
| EAN/GTIN | 4250928457202 |
| Packing unit | 20 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,283 kg/pc |
| Product group | 02-081 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
Product filter:
by Alignment of plate
| Application area |
Profile holder to connect two profile rails. |
| Profile type | 35, Stex 35 |
| Profile | C-profile |
| Type of attachment | not applicable as ceiling support or vertical use (hanging), no use as console connection |
| Scope of delivery | 2-hole threaded plate and hexagon screw |
| Material | Steel |
| Material type | S235 |
| Surface | galvanized |
| Corrosion category | C2 very high |
| Surrounding area | Indoor area |
| Elongated hole | 13x20 mm |
| Length plate | 108 mm |
| Width plate | 35 mm |
| Plate thickness | 4 mm |
| Alignment of plate | horizontal |
| Hole distance | 73,5 mm |
| max. profile height | 42 mm |