Connector SIMA CON
DN 125 OD 125 mm
| Part no. | 4475125 |
| EAN/GTIN | 4250928439529 |
| Packing unit | 10 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,430 kg/pc |
| Product group | 03-449 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
Product filter:
| Application area |
For connecting pipes of PE and HT. |
| Number of closure screws | 1 |
| Connector type | Reducing connector |
| Material | Rubber |
| Material type | EPDM |
| min. temperature resistance | -35 °C |
| max. temperature resistance | 100 °C |
| Closure screw | Cross slot, SW 7 |
| Colour cuff | black |
| Material clamp strap | Stainless steel |
| Material type clamp strap | 1.4016 |
| Tightening torque | 2 Nm |
| Height | 103 mm |
| Outer pipe diameter | 125 mm |
| max. pressure load | 0,5 bar |
| Nominal pipe diameter | 125 mm |
| Plug-in depth | 75 mm |