Pipe clamp Stainless steel V4A 20x2 mm
CAD Download
Pipe clamp Stainless steel V4A 20x2 mm
48 - 55 mm M10 unlined
| Part no. | 0499210 |
| EAN/GTIN | 4250928413987 |
| Packing unit | 50 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,0970 kg/pc |
| Product group | 13-049 |
| Price unit | 100 |
Your price
|
|
Product filter:
| Application area |
Pipe clamp for fastening pipes. |
| Specification | two-part |
| Connection | M10 |
| Closure | Screwed closure |
| Material | Stainless steel |
| Material type | V4A |
| Surrounding area | Indoor and outdoor areas |
| Sound insulation lining | unlined |
| Center distance S | 74 mm |
| Connection height A | 10 mm |
| Width B | 87 mm |
| Height H | 60 - 67 mm |
| Material dimension | 20x2 mm |
| Load FZ | 1,5 kN |
| Clamping range | 48 - 55 mm |
| Outside pipe diameter inch | 1 1/2 Zoll |
| Closure screw | M6 |
| Delivery time | 2 working days, ex works |
| Notice | Other sizes and connection threads on demand. |