Duct sealing tape pressure-sensitive
Width 12 mm Insulation thickness 6 mm
| Part no. | 725111206 |
| EAN/GTIN | 4250928459220 |
| Packing unit | 5 Coil |
| Quantity unit | Coil |
| Weight | 0,0440 kg/roll |
| Product group | 08-725 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
| Application area | For sealing ventilation ducts. |
| Material | Cell-closed polyethylene |
| Volume weight | 33 kg/m³ |
| Tensile strength | 0,42 N/mm² |
| max. shelf life | 1 year (at +18 °C) |
| Working temperature | 5 °C |
| Temperature resistance | -30 °C up to 80 °C |
| Width | 12 mm |
| Length | 10 m |
| Specification |
Self-adhesive on one side, without peel-off film high chemical and weather resistance |