Slider axial GL 200
Connection 2 x M12 with lug ZnNi
| Part no. | 0770539/zn |
| EAN/GTIN | 4250928456922 |
| Packing unit | 1 pcs |
| Quantity unit | pcs |
| Weight | 0,994 kg/pc |
| Product group | 04-174 |
| Price unit | 1 |
Your price
|
|
| Application area |
Absorption of axial length expansion of standing, hanging, horizontal or vertical passed pipes. |
| Specification | with lug |
| Surface | Zinc-Nickel |
| Corrosion category | C4 high / C5 medium |
| Surrounding area | Indoor and outdoor areas |
| Material sliding element | Steel |
| Material type sliding element | S235 |
| Material sliding stripe | Plastic |
| Material name sliding stripe | Polyamide 6 |
| min. temperature resistance | -30 °C |
| max. temperature resistance | 110 °C |
| Length | 250 mm |
| Construction height | 42 mm |
| Connection | 2 x M12 |
| Number of connections | 2 |
| Thread | M12 |
| Static friction factor | 0,2 - 0,3 |
| max. sliding distance axial | 158 mm |
| Load FZ | 3 kN |
| Hole-Ø | 13 mm |
| max. width pipe clamp | 260 mm |